Petr Bláha

Státní dluh je nejvyšší v historii! Opravdu je Babiš nejlepším ministrem financí?

10. 08. 2017 13:30:09
Stát sice hospodařil nejlépe od roku 2008, analytici to ovšem připisují Nečasově vládě. S Babišovým příchodem a heslem, "řídit stát jako firmu" začalo zadlužování země

Ani konec intervencí ČNB, který měl zvýšit výnosy státních dluhopisů pro investory, nezastavil zadlužování ministerstva financí. Státní dluh tak i v polovině letošního roku zůstává nejvyšší v historii. Ke konci června stát dlužil 1,789 bilionu korun, tedy přibližně o 200 mil. více než v prvním čtvrtletí. Na každého Čecha tak připadá dluh zhruba 169 tisíc korun. Podíl dluhu k HDP se také za vlády Sobotkova kabinetu zvyšuje.

Státní dluh ČR (v mld. Kč).
Státní dluh ČR (v mld. Kč). (Ministerstvo financí ČR)

To, že se Babiš těšil hospodářskému růstu, kterému dle jeho slov také měrou přispěl, může vděčit hlavně díky rozpouštěním rezerv, které vytvořily bývalé vlády. Největší díl bychom měli připisovat hlavně rozhodnutím bývalé vlády Petra Nečase. Její úsporná politika sice prodloužila recesi, ale dostala do rozumných mezí státní finance. Nynější vláda může využívat plody činnosti vlády předešlé, která draze udržela na uzdě schodek.

Babiš se na zlepšení vývoje veřejných financí zásadně nepodílel. Je to důsledek faktu, že ekonomika posílila o více než čtyři % a patří mezi nejrychleji rostoucí v Evropě.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) však výsledek považuje za osobní úspěch, říká, že se mu daří dluh snižovat a že je nejlepším ministrem financí. Souhlasím, že za Babiše všechno roste - jeho zisky a naše dluhy. ANO, to jste chtěli a to stále chce 30% populace (dle průzkumů)?

Úsměvné je, jak se Babiš brání a zároveň útočí jeho už velmi známým "heslem": Za všechno může Kalousek. Podstatný rozdíl je v tom, že Kalousek (TOP 09) nás zadlužil v době ekonomické recese, kterou se vláda tenkrát snažila řešit, kdy se státu nedostávalo financí, nebyl růst a finance netekly všemi tunely jako dnes za Babiše a Babiš nás zadlužuje v době ekonomického blahobytu, což je dost podstatný rozdíl.

Zajímavé je sledovat většinu české populace, protože kdyby se všechno tohle za dob hosp. růstu stalo Kalouskovi, musel by pod nátlakem veřejnosti odejít. A to ani nemluvím o tom, kdybychom přidali ještě např. věci jako je kauza Čapí hnízdo, nepřijímání pozvání do televizních debat, možné daňové úniky, které nedokázal do dnešní doby vysvětlit a nechtěl rezignovat na svoji funkci, kterou by v tomto případě složil každý slušný občan a spoustu dalších "kiksů". Ale Babiš zkrátka nemusí, protože mu to, co by jiného člověka v politice zdiskreditovalo a zahodilo do škatulky "politických mrtvol" u většiny populace bez povšimnutí prochází.

Toto vše máme po více jak třech letech, co byl na financích Babiš, kde se snažil "řídit stát jako firmu"? Kdyby to byla jeho firma, tak dluh bude snižovat, ale on dokonce navrhl nový rozpočet pro r. 2017 s ještě větším deficitem. Už by měl přestat snít a měl by se probudit do reality spodních milionů. Ke konci volebního období lze konstatovat to, že tato levicově-populistická vláda udělala více škody než užitku.

Zvyšte článku karmu!
Autor: Petr Bláha | | karma: 43.69 | přečteno: 6925 ×
Facebook Twitter Google Plus

Diskuse

Vstoupit

V diskusi je 42 příspěvků.
Poslední z 16. 8. 2017, 23:02

Poslední články autora
PŘEJÍT NA ÚVODNÍ STRÁNKU iDNES.cz